Szanowni Państwo,
Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w realizacji ważnych badań naukowych prowadzonych przez Zakład Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nasze badania dotyczą chorób odkleszczowych u psów, które stanowią coraz poważniejsze zagrożenie, zwłaszcza w rejonach, gdzie populacja kleszczy jest wysoka. Szczególną uwagę poświęcamy groźnym patogenom, takim jak Babesia canis, wywołującym babeszjozę, oraz niedawno wykrytemu w Polsce Hepatozoon canis,powodującym hepatozoonozę.
Jako że myśliwi często pracują z psami, które są narażone na bezpośredni kontakt z kleszczami, bardzo zależy nam na uzyskaniu opinii i informacji od członków Państwa wspólnoty. Dlatego też chciałabym uprzejmie poprosić o udostępnienie na stronie internetowej Zarządu Okręgowego linku do ankiety, którą przygotowaliśmy i infografiki z kodem QR do zeskanowania. Byłabym również ogromnie wdzięczna, gdybyście Państwo rozważyli rozesłanie tej ankiety do zarządów poszczególnych kół łowieckich działających w województwie mazowieckim.
Ankieta ma charakter anonimowy, a jej wypełnienie zajmuje zaledwie 10-15 minut. Uzyskane odpowiedzi przyczynią się do lepszego zrozumienia zagrożeń związanych z chorobami odkleszczowymi, a także pomogą w promowaniu skutecznych metod zapobiegania tym chorobom, co jest szczególnie ważne dla myśliwych i ich psów. Wyniki badania posłużą nie tylko naukowcom, ale także mogą mieć praktyczny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt.
Z góry dziękuję za każdą formę wsparcia i poświęcony czas. Państwa pomoc będzie nieoceniona dla powodzenia naszych badań.
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Jakubczak-Wójcik
Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski
Zakład Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych