Otwarcie Bazy łowieckiej w Syrskim Lesie – relacja …

Zgodnie z wcześniejszym planem 20 lipca br. w sobotę w samo południe zaczęliśmy się gromadzić na pikniku myśliwskim z okazji otwarcia naszej własnej Bazy łowieckiej w Syrskim Lesie. Pogoda dopisała jak na piknik w  środku lata – bo tak chciał św Hubert który nie jak inaczej jak łaskawie, spojrzał w tym dniu na garbowską Brać łowiecką, która tak wiele trudu poświęciła, aby w dniu dzisiejszym przyjąć pod swój nowy dach tak licznie zebranych.

A skąd się wzięła nazwa naszej Bazy łowieckiej 'Syrenka”. Otóż podczas ostatniego wyjazdowego posiedzenia Zarządu Koła właśnie w obwodzie nr 142 Garbów, na spotkaniu z Bracią łowiecką nazwa ta została wyłoniona z kilku propozycji. Autorem „Syrenki” był Gospodarz Obwodu Stanisław Osek. Jego uzasadnienie tej nazwy spotkało się z pełną akceptacją – „Syrenka” bo Żerań to koło warszawskie a symbolem Warszawy jest właśnie Syrenka, Żerań to koło rodowodem z Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, a tam też była produkowane auto Syrenka.

Jak to zwykle przy tego typu imprezach, w tym samym czasie tuż przed godziną 13.00 na którą było zaplanowane otwarcie naszej uroczystości, trwały jeszcze ostatnie przygotowania ( montaż specjalnej wiechy gwarantującej szczęście w  zakończonej inwestycji , witaliśmy serdecznie przybyłych Gości i udzieliliśmy wywiadów … jednym słowem działo się.

link to relacji z otwarcia naszej Stanicy w TVP3 poniżej ( od 7.55 minuty )

https://lublin.tvp.pl/79408093/20-lipca-2024-g-2130

Prezes Koła zaczął swoje przemówienie słowami …  jeszcze całkiem niedawno, bo we wrześniu 2022 roku niedaleko stąd, bo w Bogucinie obchodziliśmy swój Jubileusz 70 Lecia istnienia i działalności naszego Koła Łowieckiego nr 41 „Żerań” w Warszawie, a w dniu dzisiejszym tj. 20 lipca 2024 roku wpisujemy do naszej historii kolejną bardzo ważną datę – otwarcie i poświecenie naszej bazy łowieckiej „Syrenka” w Syrskim Lesie …

… Nigdy nie byliśmy sami, bowiem nasze koło słynie z otwartości na innych, nasze łowiska i domy gościły i goszczą wiele wartościowych osób i wytrawnych myśliwych. Tym bardziej cieszy nas ogromnie, że w dniu dzisiejszym jest wspólnie z nami wielu znamienitych Gości, naszych przyjaciół i sympatyków. Zatem przyszedł już czas, aby w imieniu władz Koła z nieukrywanym zaszczytem i przyjemnością serdecznie ich powitać …

… Proboszcza naszej tutejszej Parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Starościenie ks. Wojciecha Rożka który dokonał poświecenia naszej Bazy Łowieckiej w Syrskim Lesie …

… przyjaciela i sympatyka naszego Koła Prezesa Lubelskiej Izby Rolnej w Lublinie Pana Gustawa Jęderejka …

… Pana Kazimierza Firleja Wójta Gminy Garbów oraz Pana Karola Ługowskiego Burmistrza Gminy Kamionka …

… Dyrektora Zarządzającego Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie Pana Macieja Szmita …

… Łowczego Okręgowego ZO PZŁ w Warszawie Pana Wojciecha Kowalczyka …

… Łowczego Okręgowego ZO PZŁ w Białej Podlaskiej Pana Sebastiana Santusa …

… Łowczego Okręgowego ZO PZŁ w Lublinie Pana Roberta Swiebodę …

… oraz Członka Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ Pana Tomasza Marcinkowskiego. Nie często się spotyka, aby na jednym spotkaniu zebrało się tylu szacownych Gości reprezentujących władze łowieckie – Dyr. Zarządzający PZŁ, trzech Łowczych Okręgowych, Członek Naczelnej Rady  Łowieckiej oraz  dwóch członków Kapituły Odznaczeń  Łowieckich – głównej i okręgowej.

Mieliśmy zaszczyt być świadkiem wręczenia najwyższego łowieckiego odznaczenia – Honorowego Żetonu Zasługi – Złomu. Jest to święto nie tylko dla osoby, która je w otrzymuje, ale również jest to bardzo duże wyróżnienie dla naszego koła. Jest to już siódme indywidualne najwyższe odznaczanie naszego członka, nie licząc naszego, Koła które w roku 1997 również zostało uhonorowane Honorowym Żetonem Zasługi. Osobą, która otrzymała to najcenniejsze odznaczenie w był Łowczy Adam Rajewski.

 

Ceremoniał dekoracji miał też myśliwską oprawę muzyczną – Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich „Echo Roztocza”.

Były też inne odznaczenia łowieckie – Złoty Medal Zasługi Łowieckiej dla naszego członka garbowskiej Braci łowieckiej, byłego Gospodarza obwodu 142 którego funkcję pełnił przez ponad 50 lat – Mariana Mazurkiewicza – kolegi o bardzo wysokiej kulturze osobistej reprezentujący prawdziwe przedwojenne polskie wartości które pomimo upływu czasu są u niego niezmienne, dla którego łowiectwo i nasze środowisko jest na pierwszy niekwestionowanym miejscu …

… Złoty Medal Zasługi Łowieckiej dla Prezesa Koła Łowieckiego „Żerań” Jacka Salamończyka ….

… Brązowy Medal Zasługi dla Skarbnika Koła Jarosława Cibora …

oraz Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej dla Wice Łowczego Koła Sławomira Błażejewskiego.

Ceremoniału dekoracji dokonali Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Tomasz Marcinkowski oraz Członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich Radosław Żołnierzak.

W tym dniu nie był to już koniec jeśli chodzi o odznaczenia łowieckie. Otóż decyzją Kapituły Odznaczeń ZO PZŁ w Lublinie nasze Koło Łowieckie „Żerań” zostało uhonorowane Medalem za Zasługi dla Okręgu Lubelskiego. Jest to ogromny zaszczyt, bowiem lokalne odznaczenia w miejscach gdzie mamy swoje obwody łowieckie mają podwójna wartość, a na naszym sztandarze obok przyznanych już wcześniej odznaczeń Honorowego Żetonu Zasługi Złomu i Medalu za Zasługi dla Okręgu Warszawskiego będzie godnie świecił swoim blaskiem.

Również mieliśmy przyjemność odznaczyć terenowych kolegów naszej garbowskiej Braci łowieckiej Medalem za Zasługi dla Okręgu Lubelskiego: Tadeusza Skowronka, Mariana Chabińskiego i Stanisława Oska.

Ceremonii dekoracji dokonali wspólnie: Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Tomasz Marcinkowski i Członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich ZO PZŁ w Lubinie Karola Cichowskiego przy asyście Łowczego Okręgowego PZŁ w Lublinie Roberta Świebody.

Teraz przyszedł moment na wręczenie wyróżnień.  Aby być sprawiedliwym należy podkreślić, iż praktycznie cała lokalna Brać łowiecka była zaangażowana w budowie naszej bazy łowieckiej „Syrenka” w Syrskim Lesie, co bardzo doceniamy i za co serdecznie dziękujemy. Ale jest kilka osób, którym chcielibyśmy wręczyć szczególne podziękowania. Do każdego podziękowania załączamy bardzo ważny dokument w formie książki opracowany niedawno ( jeszcze ciepły ) przez nowe władze PZŁ – NRŁ oraz ZG – Strategię zrównoważonego rozwoju polskiego łowiectwa do roku 2030 z perspektywą do roku 2035. Jest to zupełnie nowe otwarcie dla naszego Związku. Oparta na profesjonalnych analizach i wzorowana na najlepszych europejskich wzorcach – pokazuje w jakim miejscu jesteśmy, do jakiego miejsca zmierzamy, jaką mamy wizję i jaką strategię przyjmujemy aby ją zrealizować. Strategia nie jest skierowana wyłącznie do myśliwych ale również do innych środowisk. Definiuje ona nowe cele, nowe wyzwania która stawia aktualna rzeczywistość. Jest to pierwszy taki dokument w historii PZŁ, określający działanie naszego Związku z długi horyzoncie czasowym.

Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Łowieckiego Maciej Szmit odczytał okolicznościowy adres Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszaka skierowany do naszej  żerańskiej Braci  łowieckiej.

Tradycyjnie  zostały przekazane gratulacje ze strony zaproszonych Gości jak również od Prezesów sąsiadujących z nami Kół Łowieckich.

Na podsumowaniu części oficjalnej wystąpił Honorowy Prezes naszego Koła Stanisław Dobrzalski który skierował słowa uznania pod kierunkiem Zarządu naszego Koła, bowiem z roku na rok podwyższamy i tak bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę i nieustanie od lat jesteśmy wzorem do naśladowania.

Z nieukrywaną satysfakcją wszyscy zebrani przyjęli informację o zakończeniu części oficjalnej – ale cóż – nie codziennie otrzymuje się dziewięć odznaczeń łowieckich w tym to najwyższe Złom, nie było jeszcze w historii naszego Koła aby na naszą uroczystość uświetniło jednocześnie tylu znamiennych Gości a szczególnie ze strony władz łowieckich na szczeblu krajowych jak i okręgowym –  więc trzeba było to chwilę celebrować.

Pozostało nam tylko cieszyć się tą chwilą wspólnie spędzając czas aż do późnego wieczora.

Było naprawdę wspaniale, atmosfera niespotykana w ten przepiękny letni upalny dzień, frekwencja bardzo wysoka a zaproponowana formuła pikniku rodzinnego była strzałem w dziesiątkę. Lecz mamy tego świadomość jak wiele zawdzięczamy naszej garbowskiej Braci łowieckiej – za co serdecznie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.