Wrocławianie porożem jeleni będą leczyć i odmładzać ludzi

Wrocławianie porożem jeleni będą leczyć i odmładzać ludzi

Wrocławscy naukowcy wykorzystują niezwykłe właściwości komórek macierzystych, które kilka lat temu odkryli w porożu jeleni. W ciągu trzech lat na rynku pojawią się żele regenerujące uszkodzoną skórę, błonę śluzową jamy ustnej oraz rogówkę oka. Nadzieją dla chorych są też badania nad lekami regenerującymi m.in. rdzeń kręgowy i serce.

To możliwe dzięki rekordowemu w historii wrocławskiej nauki grantowi badawczemu przyznanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna wartość projektu to 64 mln zł.

– Komórki macierzyste to wielka nadzieja medycyny na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych jest kilkanaście dużych ośrodków, które się tym zajmują. Dziś takie komórki produkuje się nie tylko z embrionów, ale też ze szpiku kostnego czy tkanki tłuszczowej – mówi prof. Nicpoń. Podkreśla, że komórki macierzyste odkryte w porożu jeleni mają niespotykane właściwości regeneracyjne: – Jeleń zrzuca poroże w marcu, a w sierpniu ma już nowe. Poroże przyrasta aż do 2 centymetrów w ciągu doby. Komórki macierzyste otrzymane z poroża bardzo szybko się rozmnażają. W ciągu tygodnia jesteśmy w stanie wyprodukować ich miliardy – mówi naukowiec.

Cały tekst: Gazeta Wyborcza Marzena Żuchowicz 21.01.2014

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.