W celu zintensyfikowania walki z afrykańskim pomorem świń przygotowana została aplikacja służąca przekazywaniu do powiatowych lekarzy weterynarii informacji o padłych i odstrzelonych dzikach. Aplikacja nosi nazwę: Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików (ZIPOD)
Aplikacja – jak informuje Inspekcja Weterynaryjna – przeszła fazę testowania, a w chwili obecnej została wdrożona do stosowania. System składa się z aplikacji uruchamianej w telefonie oraz bazy serwera centralnego. Serwer centralny obsługiwany jest przez administratora centralnego (GIW) oraz powiatowych lekarzy weterynarii (PLW). Zgłaszający, czyli osoba korzystająca z aplikacji, przesyła informację o znalezieniu dzika padłego lub odstrzelonego za pomocą dedykowanej aplikacji uruchamianej bezpośrednio ze swojego telefonu komórkowego.
W celu skorzystania z aplikacji należy uruchomić ją na telefonie z systemem Android lub iOS otwierając przeglądarkę oraz wpisując następujący adres https://www.wetgiw.gov.pl/zipod lub przez wetgiw.gov.pl/zipod.
Na ekranie telefonu wyświetli się aplikacja ZIPOD, oraz pytanie do użytkownika o pozwolenie na dostęp do aparatu, galerii oraz włączenie „lokalizacji”. Powyższe warunki są konieczne do prawidłowego działania aplikacji, ponieważ ideą systemu jest przesyłanie do serwera centralnego informacji o lokalizacji dzika oraz jego zdjęcia.
Aplikacja może pracowac także w trybie offline, a dane zapisane w aplikacji zostaną przesłane bezpośrednio w momencie uzyskania dostępu do Internetu.
Narzędzie to jest dedykowane do wykorzystania głownie przez pracowników Lasów Państwowych oraz myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim – czytamy w piśmie podpisanym przez Mirosława Welza, zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii.