Informacje w sprawie prac parlamentarnych nad projektami zmian w Prawie łowieckim

Na początku br. Sejm rozpoczął prace nad poselskim i rządowym projektami ustaw nowelizującymi Prawo łowieckie (druki nr 2970 i 3192). Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powołała podkomisję, która szczegółowo rozpatrzyła oba projekty.

Nowelizacje Prawa łowieckiego zostały przygotowane w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności niektórych przepisów Prawa łowieckiego z Konstytucją dotyczących upoważnienia do objęcia nieruchomości obwodem łowieckim nie zapewniając odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela nieruchomości.

Nowelizacje dostosowują także wszystkie upoważnienia dla ministrów zawarte w ustawie do Konstytucji, ponieważ nie zawierały wytycznych do wydania aktów wykonawczych.
Trzecią intencją nowelizacji jest podniesienie do rangi przepisów ustawowych dotychczasowych przepisów z tzw. Regulaminu polowań.

W sprawozdaniu podkomisji znalazły się m. in. następujące inne nowe regulacje:

  • możliwość a nie obowiązek dokarmiania zwierzyny
  • dodatkowy katalog kar dyscyplinarnych
  • procedura zatwierdzania statutu PZŁ przez Sąd Okręgowy w Warszawie,
  • stosowanie do kół łowieckich przepisów ustawy – Prawo upadłościowe,
  • przy wykonywaniu polowania obowiązek posiadania potwierdzenia przystrzelania broni gwintowanej (poza legitymacją, pozwoleniem i odstrzałem),
  • zakaz pozyskiwania zwierzyny w obecności lub przy udziale dzieci poniżej 16 roku życia,
  • zakaz stosowania w polowaniach amunicji śrutowej ołowianej, z tym że do końca 2024 r. dopuszcza się używanie tej amunicji poza obszarami bagien, torfowisk oraz naturalnych luz sztucznych zbiorników wodnych.

Przygotowane przez Komisję sprawozdanie zawarte w druku 3562 zostało podważone z powodów proceduralnych i nie przyjęte przez Marszałek Sejmu. Prezydium Sejmu postanowiło, po zapoznaniu się z opiniami prawnymi, aby Komisja jeszcze raz rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji zgodnie z regulaminem Sejmu, zachowując prawa mniejszości.
Prawdopodobnie jeszcze w lipcu Komisja przygotuje nowe sprawozdanie a Sejm je rozpatrzy w drugim czytaniu w sierpniu br.

Konsekwencją nie uchwalenia tej nowelizacji będzie zakaz wykonywania polowań w Polsce (brak obwodów łowieckich) od 21 stycznia 2016 r.

W załączeniu link do przebiegu procesu legislacyjnego projektów ustaw http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3192

Dariusz Salamończyk

Jeden komentarz do “Informacje w sprawie prac parlamentarnych nad projektami zmian w Prawie łowieckim”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.