ASF w powiecie legionowskim

W powiecie legionowskim ( k/Warszawy ) wystąpiły dwa potwierdzone przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń (ASF) u dwóch sztuk padłych dzików. Choroba nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

Starosta Legionowski na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zwołał spotkanie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w sprawie wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń. Wojewoda Mazowiecki niezwłocznie wyda w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Padłe zwierzęta, których stan wskazywał, że mogły być zarażone ASF, zostały znalezione na granicy Jabłonny i Legionowa (1 sztuka) oraz w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt (1 sztuka). Badania laboratoryjne potwierdziły, że dziki były chore na afrykański pomór świń. Zgodnie z informacjami Głównego Inspektora Weterynaryjnego ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Jedynymi gatunkami, które są wrażliwe na ten wirus są dziki i trzoda chlewna.

20 listopada 2017 starosta legionowski na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu oraz służb, straży i inspekcji działających na terenie powiatu, jak również przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie było poświęcone przypadkom ASF w powiecie i planowanym działaniom, które będą miały na celu zwalczanie choroby. Wojewoda Mazowiecki niezwłocznie wyda stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

W przypadku znalezienia padłego dzika nie należy go dotykać i zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim (tel. 22 7752227 lub e-mail: nowydwormaz.piw@wetgiw.gov.pl), najbliższego komisariatu policji lub straży gminnej. Nie należy też dokarmiać dzików.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.