Nowa aplikacja dla myśliwych ZIPOD

W celu zintensyfikowania walki z afrykańskim pomorem świń przygotowana została aplikacja służąca przekazywaniu do powiatowych lekarzy weterynarii informacji o padłych i odstrzelonych dzikach. Aplikacja nosi nazwę: Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików (ZIPOD)

Aplikacja – jak informuje Inspekcja Weterynaryjna – przeszła fazę testowania, a w chwili obecnej została wdrożona do stosowania. System składa się z aplikacji uruchamianej w telefonie oraz bazy serwera centralnego.  Serwer centralny obsługiwany jest przez administratora centralnego (GIW) oraz powiatowych lekarzy weterynarii (PLW). Zgłaszający, czyli osoba korzystająca z aplikacji, przesyła informację o znalezieniu dzika padłego lub odstrzelonego za pomocą dedykowanej aplikacji uruchamianej bezpośrednio ze swojego telefonu komórkowego.

W celu skorzystania z aplikacji należy uruchomić ją na telefonie z systemem Android lub iOS otwierając przeglądarkę oraz wpisując następujący adres https://www.wetgiw.gov.pl/zipod lub przez wetgiw.gov.pl/zipod.

Na ekranie telefonu wyświetli się aplikacja ZIPOD, oraz pytanie do użytkownika o pozwolenie na dostęp do aparatu, galerii oraz włączenie „lokalizacji”. Powyższe warunki są konieczne do prawidłowego działania aplikacji, ponieważ ideą systemu jest przesyłanie do serwera centralnego informacji o lokalizacji dzika oraz jego zdjęcia.

Aplikacja może pracowac także w trybie offline, a dane zapisane w aplikacji zostaną przesłane bezpośrednio w momencie uzyskania dostępu do Internetu.

Narzędzie to jest dedykowane do wykorzystania głownie przez pracowników Lasów Państwowych oraz myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim – czytamy w piśmie podpisanym przez Mirosława Welza, zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii.

” Mietek ” – odszedł do Krainy Wiecznych Łowów

Ze smutkiem i głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 18 stycznia 2021 r. odszedł do Krainy Wiecznych Łowów na wieczną zasiadkę nasz serdeczny Kolega , najstarszy wiekiem członek naszego Koła

Mieczysław Ciecierzyński

Do Polskiego Związku Łowieckiego wstąpił w 1947 r.,  a do koła łowieckiego ŻERAŃ należał nieprzerwanie od 1981 roku. Był sponsorem łowiectwa które było jego pasją – na swoim koncie miał wiele cennych trofeów.  Przyczynił się do pomnożenia nie tylko dorobku łowieckiego, ale także  materialnego naszego Koła. Byliśmy dumni , że mamy takiego członka w naszych szeregach. Niezapomniany gawędziarz , który swoimi przeżyciami łowieckim obdarzał trzy pokolenia naszego Koła z którymi miał wspaniały kontakt.

Całe nasze żerańskie środowisko myśliwych łączy się w żalu i składa rodzinie i bliskim wyrazy głębokiego współczucia. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 28 stycznia br. o godz. 11.00 w Kościele Św Karola Boromeusza na Starych Powązkach a po mszy nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

Zmarła Helena Kostanek, niezapomniana „Danusia”

W dniu dzisiejszym 3 grudnia 2020 roku w  wieku 94 lat zmarła po długiej chorobie niezapomniana, ciepła i związana z naszym Kołem

Helena Kostanek większości znana jako Pani Danusia

U boku męża Adolfa (zmarł w 2000 r.) prowadziła leśniczówkę Zaspy Małe, w której zamieszkiwali od 1947 roku (na tzw. Ziemiach Odzyskanych). Ich dom zawsze był otwarty, ciepły i życzliwy dla nas myśliwych Koła Łowieckiego „Żerań”. W pierwszym okresie po objęciu przez nas obwodu łowieckiego Zaspy Małe udostępniali nam swoje lokum, aby myśliwi mieli swój kąt po polowaniu. I tak zaczęła się wspólna piękna historia naszego Koła i rodziny Kostanków, która przez  bardzo długie lata przeplatała się wzajemnie. Niezapomniana atmosfera pełna życzliwości i ciepła, gościnność i wzajemny szacunek niestety przechodzi dziś w inny wymiar. Pani Danusia wychowała czwórkę dzieci, doczekała się licznego grona wnuków i prawnuków, a nasze trzy pokolenia myśliwych z Żerania miały szczęście spotkania jej na swojej łowieckiej drodze.

Składamy najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższej rodziny. Zawsze była w naszej pamięci i najlepszych wspomnieniach … i tak pozostanie. Niech szum wiecznej kniei ukoi ból po odejściu niezapomnianej naszej Pani Danusi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 grudnia (sobota) 2020 r. o godz. 14:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białogardzie, ul. Dąbrowszczaków 5.

Dziś 3 listopada – święto naszego Patrona św. Huberta

Według różnych źródeł miało to miejsce w Wielki Piątek 695 r. (VII wiek). Wówczas to Hubert wraz z drużyną wyruszył na polowanie w Góry Ardeńskie. W pewnym momencie ukazał im się ogromny biały jeleń (dziesiątak – jak twierdzili świadkowie). Hubert ruszył za jeleniem w pościg i wtedy zwierz zatrzymał się nagle, psy nie chciały go atakować, koń stanął w miejscu, a Hubert dostrzegł świetlisty krzyż żarzący się pośrodku jeleniego wieńca. I wtedy jeleń przemówił do Huberta ludzkim głosem…

W dniu święta naszego Patrona św. Huberta życzymy zarówno myśliwym jak i ich rodzinom, ale także sympatykom, aby rozwijali łowiecką pasję, a podejmowany trud i praca na rzecz ojczystej przyrody przynosiły satysfakcję.

Niech św. Hubert otacza Was wszelką łaską i opieką, a Bór niech Wam zawsze darzy.

Taka jest nasza wielowiekowa tradycja.

Wycena rogaczy w Białej Podlaskiej przesunięta na inny termin

Zarząd Okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej poinformował, że wycena rogaczy odbędzie się „dopiero jak będzie to możliwe”, oczywiście – z powodu pandemii koronawirusa. Natomiast do 15 listopada 2020 r. należy przesłać aktualne arkusze z wykazem myśliwych, którzy pozyskali rogacze w bieżącym sezonie.

Oto pełna treść pisma.

Nowy druk – ważne dla stażystów

Naczelna Rada Łowiecka wprowadziła z dniem 7 października 2020 r. nowy druk załącznika do uchwały NRŁ nr 41/2007 w sprawie zasad odbywania stażu, sposobu jego dokumentowania oraz zaliczania. Mówiąc inaczej – zasady nie zmieniły się, a jedynie zmienił się druk, który wypełniają chętni do odbycia stażu.

Oto nowy wzór załącznika do pobrania